Royal Copenhagen
Royal Copenhagen Pludrende Baby figur nr. 027 Allan Therkelsen
Vælg kvalitet:
Info om kvalitet
Varen er udsolgt. - Vi kan sende dig en mail, når den kommer på lager igen.
- Mærke: Royal Copenhagen
- Kunstner: Allan Therkelsen
- Varenr.: 1249027
- Alt nr.: 1249027
- Type: Porcelæn (Underglasur)
- Mål: H: 6 cm
Om varen
Royal Copenhagen Pludrende Baby figur nr. 027 er en porcelænsfigur med et varmt og nærværende udtryk. Figuren forestiller en lille baby, der ligger på ryggen med bøjede ben og fødderne løftet op mod hænderne. Ansigtet er let åbent og levende modelleret, så motivet får den pludrende og opmærksomme karakter, som titlen lægger op til. Det er en børnefigur, der indfanger et helt særligt øjeblik fra den tidlige barndom med ro, nysgerrighed og bevægelse samlet i én form.
Allan Therkelsen har skabt en babyfigur, hvor de bløde linjer og den naturlige kropsstilling giver motivet et troværdigt og sanseligt udtryk. Den lyse porcelænskrop kombineret med den diskrete bemaling i ansigt og hår fremhæver figurens fine modellering uden at tage fokus fra motivets enkelhed. Underglasursteknikken understøtter det rolige helhedsindtryk og den glatte overflade, som passer så godt til Royal Copenhagens figurtradition.
Som Royal Copenhagen figur appellerer denne model både til samlere af danske porcelænsfigurer og til dig, der ønsker en dekorativ børnefigur med personlighed. Motivet gør den oplagt i indretningen på kommode, hylde eller i vitrineskab, hvor den kan stå alene eller indgå sammen med andre figurer med børn og familieliv som tema. Den er også en nænsom gaveidé til dåb, barsel eller som et minde om de første små år.
Ældre porcelænsfigurer som denne rummer en kvalitet og holdbarhed, der gør dem værd at bevare og bruge videre. Når klassisk dansk porcelænsdesign får nyt liv i et moderne hjem, tilfører det både historie, sjæl og en mere bæredygtig form for indretning. Her får du en figur, der stadig taler direkte til følelserne gennem sit enkle motiv og sit solide håndværk.
Produktinformation:
Producent: Royal Copenhagen
Kunstner: Allan Therkelsen
Varenummer: 027
Materiale: Porcelæn
Produktionsteknik: Underglasur
Allan Therkelsen har skabt en babyfigur, hvor de bløde linjer og den naturlige kropsstilling giver motivet et troværdigt og sanseligt udtryk. Den lyse porcelænskrop kombineret med den diskrete bemaling i ansigt og hår fremhæver figurens fine modellering uden at tage fokus fra motivets enkelhed. Underglasursteknikken understøtter det rolige helhedsindtryk og den glatte overflade, som passer så godt til Royal Copenhagens figurtradition.
Som Royal Copenhagen figur appellerer denne model både til samlere af danske porcelænsfigurer og til dig, der ønsker en dekorativ børnefigur med personlighed. Motivet gør den oplagt i indretningen på kommode, hylde eller i vitrineskab, hvor den kan stå alene eller indgå sammen med andre figurer med børn og familieliv som tema. Den er også en nænsom gaveidé til dåb, barsel eller som et minde om de første små år.
Ældre porcelænsfigurer som denne rummer en kvalitet og holdbarhed, der gør dem værd at bevare og bruge videre. Når klassisk dansk porcelænsdesign får nyt liv i et moderne hjem, tilfører det både historie, sjæl og en mere bæredygtig form for indretning. Her får du en figur, der stadig taler direkte til følelserne gennem sit enkle motiv og sit solide håndværk.
Produktinformation:
Producent: Royal Copenhagen
Kunstner: Allan Therkelsen
Varenummer: 027
Materiale: Porcelæn
Produktionsteknik: Underglasur
Andre ser også på:
SKARP PRIS
SKARP PRIS
Royal Copenhagen pludrende baby figur nr. 031 hvid
DKK
295,00
Varenr.: 1249031
Mål: H: 6 cm
På lager
Se vare
Royal Copenhagen siddende baby hvid figur nr. 028
DKK
295,00
Varenr.: 1249028
Mål: H: 11 cm
På lager
Se vare
Royal Copenhagen baby figur nr. 244 liggende på ryggen
DKK
465,00
Varenr.: 1249244
Mål: H: 6 cm x B: 11 cm
På lager
Se vare
Se flere varer