Forside | Belysning | Samlerartikler | Boligindretning | Varemærker | Outlet | Hjælp | Om os | Sælg til DPH |
Den danske arkitekt Bent Helweg-Møller har bl.a. tegnet en del af de smukke mindeplatter, som blev produceret på Den kongelige porcelænsfabrik af Royal Copenhagen.
Gå direkte til afsendelse af din forespørgsel
Tilføje flere varer som du vil forespørge på eller købe (Luk boks)
Den danske arkitekt Bent Helweg-Møller blev uddannet på Kunstakademiet 1904-08.
Bent Helweg-Møller var i perioden fra 1906-09 tilknyttet Anton Rosens tegnestue. Hvor hans udtryksfulde og selvstændige stil var meget nytænkende og ret enestående i samtidens arkitektur.
Bent Helweg-Møllers stod for bl.a. ombygningen af Amagertorv 29 i 1922 og Heerings Gård i perioden fra 1923-27.
Odense:
I 1937 opførte Helweg-Møller bl.a. en række villaer omkring Hunderupvej 1937, han ombyggede og udvidede rådhuset (1939-55) og deltog i anlæggelsen af Eventyr haven som dengang blev kaldt H.C. Andersen Haven (1942-43).
Bent Helweg Møller tegnede salgslokalet med vitriner for Den kongelige Porcelainsfabrik, Amagertorv 6, København (1922), samt Den kongelige Porcelainsfabriks pavillon på Verdensudstillingen i Paris (1925).
Bent Helweg Møller har også tegnet en del af den gamle smukke mindeplatter, som blev produceret på Den kongelige porcelænsfabrik i perioden fra 1909-1914.
Her ses eksempler på disse sjældne og meget smukke mindeplatter fra Royal Copenhagen - Se alle mindeplatter tegnet af Bent Helweg Møller ved at søge i den udvidede søgning med følgende indstilling:
Vælg varemærke: Royal Copenhagen
Vælg varekategori: Platter
Søgefelt: Bent Helweg Møller
Se mere om arkitekten Bent Helweg Møller her
Forside | Belysning | Samlerartikler | Boligindretning | Varemærker | Outlet | Hjælp | Om os | Sælg til DPH |